所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product | Faston Terminals |
| Series | 312 |
| Wire Gauge | 16-12 |
| Insulation | Not Insulated |
| Gender | Female |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Termination Style | Crimp |
| Material | Brass |
| Life | New At Mouser |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Wire Range (mm AWG) | 1.25-3.00² [16-12] |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Finish | Tin |
| For Housing Type | Single or Multiple |
| Packaging Method | Strip |
| Stock Thickness (mm (in)) | 0.30 [0.012] |
| Crimp Type | F-Crimp |
| Insulation Diameter (mm in) | 3.05-4.06 [.120-.160] |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Insertion Force | Normal |
| Tab Fit (mm in) | 7.92 x 0.81 [.312 x .032] |
| WireCable Type | Regular Wire |
| Receptacle Style | Straight |
| Line | FASTIN-FASTON .312 |
| Product Type | Receptacle |
| Insulation Support | With |
| FASTON | Yes |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Width | 0.312" (7.92mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall | 0.915" (23.24mm) |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Insulation Diameter | 0.160" (4.06mm) |
| Standard Package | 48,000 |
| Termination | Crimp |
| Terminal Type | Standard |
| Tab Length | 0.380" (9.65mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Standard Pack: | 6,000 |
| 接受的电线绝缘直径范围 | 3.05 – 4.06 mm [ .12 – .16 in ] |
| 端子类型 | 母端 |
| 总长 | 23.24 mm [ .915 in ] |
| 封装方法 | 卷 |
| 端子基材 | 黄铜 |
| Wire Stop | No |
| Insulated Wire Support | Yes |
| Wire Size (mm²) | 1.25 – 3 |
| 电镀材料 | 锡 |
| 断开类型 | 快速断开, 快速断开 |
| Connection Capacity | Single |
| 线缆类型 | 常规导线 |
| 公端宽度 | 7.92 mm [ .312 in ] |
| 端子方向 | 直式 |
| 插入力 | 普通 |
| 压接类型 | F-Crimp |
| Receptacle Stock Thickness | .3 mm [ .012 in ] |
| 封装数量 | 6000 |
| 公端厚度 | .81 mm [ .032 in ] |
| 完全绝缘 | 是 |
| Terminates To | Wire & Cable |
咨询QQ
热线电话