所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | D-Subminiature |
| Gender | SKT |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Standard Package | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 120 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| PCB Polarization | Without |
| Product Series | Series I |
| Shell Type | All Plastic |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (30) |
| Rails | Without |
| Mating Connector Lock | Without |
| Termination (Solder) Post Length (mm in) | 3.10 [0.122] |
| Mount Angle | Vertical |
| Shielded | No |
| Housing Color | Black |
| PCB Retention Feature | No |
| Post Plating | Tin over Nickel |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Product Type | Connector |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Number of Positions | 40 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Shell Size, Connector Layout | 0.050 Pitch x 0.100 Row to Row |
| Packaging | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 100V |
| Color | Black |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Solder |
| Contact Type | Signal |
| Current Rating | 1A |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Connector Style | D-Type, Board to Board |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| 端子接触部电镀厚度 (µin) | 30 |
| Centerline (Pitch) | 1.27 mm [ .05 in ] |
| Post Plating Material | Tin over Nickel |
| 连接器类型 | 连接器组件 |
| 封装方法 | 托盘 |
| 屏蔽 | 否 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| 行数 | 2 |
| PC 板端接方法 | 通孔 - 焊接 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| 接合对准 | 不带 |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 接合固定 | 不带 |
| 产品类型 | 连接器 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| PCB 安装方向 | 垂直 |
| 外壳材料 | PBT |
| 端接柱体长度 | 3.1 mm [ .122 in ] |
| 焊尾端子电镀材料 | 锡 |
| 封装数量 | 120 |
| 连接器种类 | 插头 |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| PCB 厚度(建议) (mm) | .8 – 1.6 |
咨询QQ
热线电话