所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Potentiometer |
| Resistance Value | 5 KOhm |
| Tolerance | 10 % |
| Number of Turns | 1(Elec)|1(Mech) Turns |
| Power Rating | 1 W |
| Mounting | Servo Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Shaft Diameter | 3.17 mm |
| Standard Package | Bulk |
| Resistance Value | 5K |
| EU RoHS | Compliant |
| Product Diameter | 22.23 |
| Shaft Diameter | 3.17 |
| Temperature Coefficient | ±500 |
| Termination Style | Turret |
| Product Height | 28.58 |
| Power Rating | 1 |
| Number of Turns | 1(Elec)|1(Mech) |
| Resistance (Ohms) | 5k |
| Actuator Length | 0.500" (12.70mm) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Temperature Coefficient | ±500ppm/°C |
| Size - Body | Round - 0.875" Dia x 0.475" L (22.23mm x 12.07mm) |
| Packaging | Bulk |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Power (Watts) | 1W |
| Actuator Diameter | 0.125" (3.17mm) |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Actuator Type | Round Shaft |
| Rotation | Continuous |
| Other Names | 6538S1502 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 5 |
| Product | Precision Potentiometer |
| Product Category | Precision Potentiometers |
| Series | 6538 |
| Shaft Type | Round / Plain |
| Resistance | 5 kOhms |
| Mounting Style | Servo |
| Shaft Length | 12.7 mm |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Track Resistance | :5kohm |
| Track Taper | :Linear |
| No. of Turns | :1 |
| Shaft Length - Metric | :12.7mm |
| Resistance Tolerance | :± 10% |
| Voltage Rating | :300VAC |
| Potentiometer Mounting | :Panel |
| No. of Gangs | :1 |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| Operating Temperature Min | :1°C |
| Operating Temperature Range | :+1°C to +125°C |
| Resistor Element Material | :Conductive Plastic |
| Termination Type | :Solder |
| Weight (kg) | 0.01 |
| Tariff No. | 85361010 |
| Diameter,Shaft | 0.1248" |
| Linearity | ±1% |
| MountingType | Panel |
| NumberofTurns | 1 |
| Power,Rating | 1W |
| Resistance,Tolerance | ±10% |
| Taper | Linear |
咨询QQ
热线电话