所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Connector Type | Connector Power |
| Contact Type | Power |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | PIN |
| Termination Method | Crimp |
| Standard Package | Tape & Reel |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Wire Range (mm AWG) | 0.20-0.60² [24-20] |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Contact Size | 16 |
| Grade | Commercial |
| Pin Diameter (mm in) | 1.57 [0.062] |
| PinSocket | Pin |
| Wire Termination Type | Crimp |
| Insulation Diameter (mm in) | 1.02 â 2.03 [0.040 â 0.080] |
| Termination End Plating | Gold Flash |
| Used With | G Series Connectors, CPC Connectors, M Series Connectors |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (30) over Nickel (50) |
| High Current | No |
| WireCable Type | Discrete Wire |
| Insulation Support | Yes |
| Product Type | Type III+ |
| Plating | Gold |
| Wire Gauge | 20-24 AWG |
| Material | Brass |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Plating - Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Pin or Socket | Pin |
| Type | Stamped |
| Contact Termination | Crimp |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 4000 |
| Product Category | Pin & Socket Connectors |
| Series | Multimate Type III |
| Termination Style | Crimp |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Wire Gauge Range | 24-20 |
| Tradename | Multimate |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Ports | 1 Port |
| Housing Material | Not Required |
| Mounting Style | Cable |
| Body Orientation | Straight |
| Number of Contacts | 1 POS |
| Product Length (mm) | 27.1 mm |
| Product Depth (mm) | 2.92 mm |
| Number of Terminals | 1 |
| Pitch (mm) | Not Required mm |
| For Use With | :G Series, M Series, CPC Connectors |
| Wire Size AWG Min | :24AWG |
| Weight (kg) | 0 |
| Tariff No. | 85369010 |
| Current Rating | :13A |
| Wire Size AWG Max | :20AWG |
咨询QQ
热线电话