所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Potentiometer |
| Resistance Value | 1 KOhm |
| Tolerance | 10 % |
| Number of Turns | 1(Elec)|1(Mech) Turns |
| Power Rating | 1 W |
| Mounting | Panel Mount |
| Operating Temperature | 1 to 125 °C |
| Shaft Diameter | 3.17 mm |
| Standard Package | Bulk |
| Resistance Value | 1K |
| EU RoHS | Compliant |
| Product Diameter | 22.23 |
| Shaft Diameter | 3.17 |
| Temperature Coefficient | ±500 |
| Termination Style | Turret |
| Product Length | 33.66 |
| Power Rating | 1 |
| Number of Turns | 1(Elec)|1(Mech) |
| Resistance (Ohms) | 1k |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Temperature Coefficient | ±500ppm/°C |
| Packaging | Tray |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Power (Watts) | 1W |
| Actuator Diameter | 0.125" (3.17mm) |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Actuator Type | Slotted Shaft |
| Rotation | Continuous |
| Size - Body | Round - 0.875" Dia x 0.443" L (22.23mm x 11.25mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 5 |
| Product | Precision Potentiometer |
| Product Category | Precision Potentiometers |
| Series | 6637 |
| Shaft Type | Slotted |
| Resistance | 1 kOhms |
| Mounting Style | Panel |
| Shaft Length | 22.23 mm |
| RoHS | In Transition |
| Operating Temp Range | 1C to 125C |
| Rad Hardened | No |
| Failure Rate | Not Required |
| Tolerance (+ or -) | 10% |
| Military Standard | Not Required |
| Product Length (mm) | 33.66 mm |
| Product Depth (mm) | Not Required mm |
| Product Height (mm) | Not Required mm |
| Shaft Diameter (mm) | 3.17 mm |
| Product Diameter (mm) | 22.23 mm |
| Track Resistance | :1kohm |
| Track Taper | :Linear |
| No. of Turns | :1 |
| Shaft Length - Metric | :22.23mm |
| Resistance Tolerance | :± 10% |
| Voltage Rating | :300VAC |
| Potentiometer Mounting | :Bushing |
| No. of Gangs | :1 |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +125°C |
| Resistor Element Material | :Conductive Plastic |
| Termination Type | :Solder |
| Weight (kg) | 0.001 |
| Tariff No. | 85334010 |
| Diameter,Shaft | 0.1248" |
| Linearity | ±1% |
| MountingType | Panel |
| NumberofTurns | 1 |
| Power,Rating | 1W |
| Resistance,Tolerance | ±10% |
| Taper | Linear |
| Thread length | 9.53mm |
| Shaft diameter | 3.17mm |
| Power | 1W |
| Potentiometer type | shaft |
| Shaft surface | smooth |
| Multiplicity | 1 |
| Mechanical durability | 10Mcycles |
| Track material | plastic |
| Potentiometer kind | single turn |
| Gross weight | 0.01 kg |
| Linearity tolerance | ±1% |
| Electrical rotation angle | 340° |
| Characteristics | linear |
| Shaft length | 12.7mm |
| Fastening thread | 3/8"x32UNEF |
| Collective package [pcs] | 5 |
| spg | 5 |
咨询QQ
热线电话