所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 2Case R-6 |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 200 V |
| Peak Average Forward Current | 6@Ta=75C A |
| Peak Reverse Current | 10 uA |
| Peak Forward Voltage | 0.9 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 400 A |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Supplier Package | Case R-6 |
| Standard Package Name | Case R-6 |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 175 |
| Maximum Continuous Forward Current | 6@Ta=75C |
| Package Diameter | 9.1(Max) |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Reverse Current | 10 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 400 |
| Operating Junction Temperature | -65 to 175 |
| Peak Forward Voltage | 0.9 |
| PCB | 2 |
| Package Length | 9.1(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -65 |
| Pin Count | 2 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Unit Pack | 500 |
| MOQ | 2000 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 6A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Supplier Device Package | R-6 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A |
| Package/Case | R6, Axial |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| rohs | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 500 |
| Product | Standard Recovery Rectifiers |
| Product Category | Rectifiers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Forward Continuous Current | 6 A |
| Forward Voltage Drop | 0.9 V |
| Mounting Style | Through Hole |
| Reverse Voltage | 200 V |
| Reverse Current IR | 10 uA |
| Unit Weight | 0.074075 oz |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Package / Case | R-6 |
| Maximum Operating Temperature | + 175 C |
| Max Surge Current | 400 A |
| Vf - Forward Voltage | 900 mV |
| Ir - Reverse Current | 10 uA |
| Termination Style | Through Hole |
| Width | 9.1 mm |
| Vr - Reverse Voltage | 200 V |
| If - Forward Current | 6 A |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Operating Temperature Range | - 65 C to + 175 C |
| Length | 9.1 mm |
| Series | 6A2 |
| Height | 9.1 mm |
咨询QQ
热线电话