所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Circuit Board Hardware - PCB |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Product Length | 11.13 |
| EU RoHS | Compliant |
| Product Depth | 1.83 |
| Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Connector Type | Connector Headers and PCB Recepta... |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Press Fit |
| Contact Type | Signal |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Length - Overall | 0.438" (11.13mm) |
| Flange Diameter | 0.072" (1.83mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mounting Hole Diameter | 0.057" (1.45mm) |
| Contact Finish | Gold |
| Pin Size - Below Board | 0.024" (0.61mm) Dia |
| Pin Size - Above Board | 0.030" (0.76mm) Dia |
| Standard Package | 500 |
| Insulation | Non-Insulated |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Finish Thickness | 20µin (0.51µm) |
| Terminal Type | Double End |
| Product | Double Pins |
咨询QQ
热线电话