所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 2DO-5 |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 800 V |
| Peak Average Forward Current | 70 A |
| Peak Reverse Current | 9000 uA |
| Peak Forward Voltage | 1.35@220A V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1250 A |
| Operating Temperature | -65 to 180 °C |
| Mounting | Stud |
| Standard Package | Bulk |
| Supplier Package | DO-5 |
| Standard Package Name | DO-203-AB |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 180 |
| Maximum Continuous Forward Current | 70 |
| Package Height | 22.9(Max) |
| Operating Junction Temperature | -65 to 180 |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 800 |
| Peak Reverse Current | 9000 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1250 |
| Package Width | 17.35 |
| Peak Forward Voltage | 1.35@220A |
| PCB | 2 |
| Package Length | 20.02 |
| Minimum Operating Temperature | -65 |
| Pin Count | 2 |
| Lead Shape | Terminal Stud |
| CurrentSquaredTimeRating | 6450A2s |
| Current,Forward | 70A |
| Current,Reverse | 9mA |
| Current,Surge | 1250A |
| PackageType | DO-203AB(DO-5) |
| PrimaryType | Rectifier |
| Resistance,Thermal,JunctiontoCase | 0.45K/W |
| Speed,Switching | Standard |
| Temperature,Junction,Maximum | +180°C |
| Temperature,Operating | -65to+180°C |
| Voltage,Forward | 1.35V |
| Voltage,Reverse | 800V |
| rohs | RoHS Compliant Part |
咨询QQ
热线电话