所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Precision Potentiometers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product | Precision Potentiometer |
| Mounting Style | Panel |
| Taper | Linear |
| Number of Turns | 10 |
| Element Type | Wirewound |
| Shaft Type | Slotted |
| Resistance | 20 kOhms |
| Termination Style | Solder Lug |
| Tolerance | 5 % |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 120 C |
| Power Rating | 2 W |
| Series | 73 |
| Shaft Diameter | 6.35 mm |
| Shaft Length | 20.62 mm |
| Resistance Value | 20K |
| EU RoHS | Compliant |
| Product Depth | 22.23 |
| Technology | Wirewound |
| Product Length | 34.93 |
| Product Height | 26.99 |
| Power Rating | 2 |
| Type | Potentiometer |
| Shaft Diameter | 6.35 |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Turns | 10(Mech) |
| Selling Alternatives | 73JA20K(NRC) |
| Subcategory | Resistor Trimmers, Potentiometer and Rheostat |
| Lead Time | 110 Days |
| Resistance (Ohms) | 20k |
| Actuator Length | 0.813" (20.64mm) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |
| Size - Body | Round - 0.875" Dia x 0.750" L (22.23mm x 19.05mm) |
| Packaging | Bulk |
| Resistive Material | Wirewound |
| Power (Watts) | 2W |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Actuator Type | Slotted Shaft |
| Standard Package | 100 |
| Rotation | 3600° |
| Other Names | 73JA203 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Standard Pack: | 100 |
| Angle,Mechanical | 3600° |
| Diameter,Shaft | 0.25" |
| Dimensions | 0.875"Dia×0.75"L |
| Linearity | ±0.25% |
| Material,Element | Wirewound |
| MountingType | Panel |
| NumberofTurns | 10 |
| Power,Rating | 2W |
| RotationalLife | 50000Cycles |
| Temperature,Operating,Maximum | +120°C |
| Temperature,Operating,Minimum | -40°C |
| TerminalType | SolderLug |
| Termination | SolderLug |
| ThreadLength | 0.375in.x32NEF-2A |
| Potentiometer Type | Precision |
| Terminal | Solder lug |
| Turns | 10 |
| Resistance Value | 20 kOhm |
| Resistance Tolerance | ±5 % |
| Bushing Thread | 9,53 mm [0.375 in] x 32 NEF-2A |
| Bushing Length | 7,92 mm [0.312 in] |
| Bushing Type | Standard |
| Shaft Ending | Slotted |
| Body | 22.23 mm [0.875 in] diameter, ± 0.79 mm [0.031 in] |
| Electrical Taper | Linear |
| Operating Temperature | -40 °C to 120 °C [-40 °F to 248 °F] |
| Working Voltage (Max) | 500 V |
| Rotational Life | 50000 cycles |
| Mechanical Rotation | 3600° |
| Series Name | 73 |
| UNSPSC Code | 41113633 |
| UNSPSC Commodity | 41113633 Potentiometers |
咨询QQ
热线电话