所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Circuit Board Hardware - PCB |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Packaging | Bulk |
| Length - Overall | 0.120" (3.05mm) |
| Accepts Pin Diameter | 0.037" ~ 0.043" (0.94mm ~ 1.09mm) |
| Mounting Hole Diameter | 0.071" (1.80mm) |
| Termination | Solder |
| Contact Finish | Gold |
| Socket Depth | 0.120" (3.05mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Pin Hole Diameter | 0.054" (1.37mm) |
| Tail Type | No Tail |
| Standard Package | 500 |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Flange Diameter | 0.091" (2.31mm) |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| rohs | Contains lead / RoHS Compliant |
| Product | Receptacles |
| Current Rating | 8 A |
| Material | Beryllium Copper Alloy |
| Plating | Gold over Nickel |
| Length | 3.05 mm |
| Outside Diameter | 2.31 mm |
| Type | Pin Receptacles |
咨询QQ
热线电话