所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product | Decoders / Demultiplexers |
| Logic Family | LVC |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 1.2 V |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOT-403 |
| Packaging | Tube |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity | 96 |
| Part # Aliases | 74LVC138APW,112 |
| Technology | CMOS |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 16 |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay Time | 12.8 ns |
| Number of Elements | 1 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 1.8/2.5/3.3 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.2 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 3.6 V |
咨询QQ
热线电话