所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Shrouded Header |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Contacts | 6 |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Nickel|GXT Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Packaging | Tube |
| Product Length | 14.83 |
| EU RoHS | Compliant |
| Product Depth | 9.55 |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Maximum Voltage Rating | 500VAC |
| Product Height | 9.57 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 2.54 |
| Housing Color | Blue |
| Maximum Current Rating | 3/Contact |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Matchcode | 75869131LF |
| No.of contacts | 06 |
| Unit Pack | 100 |
| Standard Leadtime | 11 weeks |
| MOQ | 100 |
| Housing materia | IDC |
| Contact style | HEADER |
| Approvals | -65 TO 125 |
| Package | QUICKIE |
| Series | VERTICAL |
| Mating cycles | 3 |
| Strain relief | 2.54 |
| Leadfree Defin. | RoHS-conform |
| Contact Mating Length | 0.236" (6.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Blue |
| Connector Type | Header, Shrouded |
| Contact Finish | Gold, GXT™ |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| CAD Drawing | 3D CAD Model |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 500 V ac |
| Factory Pack Quantity | 100 |
| Mounting Angle | Vertical |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Termination Post Length | 3.05 mm |
| Mating Post Length | 6 mm |
| Termination Style | Through Hole |
| Number of Positions / Contacts | 6 |
| Product Type | Headers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product Range | :FCI - Quickie Series |
| Contact Termination | :Through Hole Vertical |
| No. of Contacts | :6 |
| No. of Rows | :2 |
| Pitch Spacing | :2.54mm |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Weight (kg) | 0.00113 |
| Tariff No. | 85361010 |
咨询QQ
热线电话