所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Specifications | Measures AC, DC Current to 100A, BNC Interface |
| Standard Package | 1 |
| Type | Current Clamp, Probe (Add On) |
| Ratings | CAT II 600V, CAT III 300V |
| Absolute Maximum AC Current Measurement | 100A ac |
| Absolute Maximum DC Current Measurement | 100A dc |
| Battery Life | 55 h |
| Battery Type | 9V |
| Best AC Current Accuracy | ±3% + 50 mA |
| Best DC Current Accuracy | ±3% + 50 mA |
| Clamp Meter Type | Current |
| Dimensions | 231 x 67 x 36mm |
| Functions Measured | AC Current, DC Current |
| Height | 36mm |
| Length | 231mm |
| Maximum Conductor Size | 11.8mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Power Source | Battery |
| Safety Category | CAT II 600 V, CAT III 300 V |
| Safety Category Level | CAT II, CAT III |
| Safety Category Voltage | 300 V, 600 V |
| Weight | 330g |
| Width | 67mm |
| rohs | Not Applicable |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Product Category | Clamp Multimeters & Accessories |
| Safety Rating | CAT II 600 V, CAT III 300 V |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Part # Aliases | 114519 |
| Equipment Type | Clamp |
| Measurement range, DC ampere | 1...100 ADC |
| Measuring error, DC ampere | 3% +50 mA |
| Description | AC/DC current clamp 100 A |
| Safety to EN61010-2 | CAT II 600 V |
| Frequency range | 0 ...100 kHz |
| Max conductor ø | 11.8 |
| Output cable | 1.6 m, BNC plug |
| Output level | 100 mV/A |
| Measurement range, AC ampere | 0.1...10 AAC |
咨询QQ
热线电话