所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FFC Connector |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Body Orientation | Straight |
| Wire Size | 20-28 AWG |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Tape & Reel |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Housing Material | PA 4.6 |
| Lead Free Solder Processes | Reflow solder capable to 245°C, Reflow solder capable to 260°C |
| Locking Latch | With |
| Mount Angle | Vertical |
| Terminate To | Printed Circuit Board |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Packaging Method | Reel |
| Connector Type | Female-On-Board |
| Packaging Quantity | 900 |
| Centerline (mm in) | 1.27 [0.050] |
| Polarization | With |
| Vacuum Tape | With |
| Number of Positions | 12 |
| Housing Color | Red |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin over Nickel |
| Housing Entry Style | Top |
| Product Type | Connector |
| PCB Mount Style | Surface Mount |
| Mating Connector Lock | With |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Color | Red |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Type | Female Socket |
| Termination | Solder |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | A99431CT |
| CAD Drawing | 3D CAD Model |
| Current Rating | 1.5A |
| Series | Micro-MaTch |
| Termination Method | Solder |
| Voltage Rating | 230 V |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Number of Positions / Contacts | 12 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| 连接器类型 | Receptacle |
| 间距 | 0.100" (2.54mm) |
| 排数 | 2 |
| 位置数 | 12 |
| 端接 | Solder |
| 加载的针脚数 | All |
| 触头镀层 | Tin |
| Rated current | 1.4 A |
| Rated voltage | 100 |
| Poles | 12 |
| Temperature range | -30...+85 °C |
| Contact material | CuSn |
| Combustibility class | UL 94 V-0 |
| Gender of contacts | Female |
| 触点数目 | 12 |
| 系列 | Micro-MaTch |
| 主体向性 | 直 |
| 安装类型 | 表面安装 |
| 触点材料 | 磷铜 |
| 端接方法 | 焊接 |
| 额定电流 | 1.5A |
| CAD 绘图 | 3D CAD 模型 |
| 行数 | 2 |
| 节距 | 2.54mm |
| 类型 | 板载包容式 |
| 额定电压 | 230 V |
| Centerline (Pitch) | 1.27 mm [ .05 in ] |
| 焊尾端子电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| 板支座 | 不带 |
| 端子基材 | 铜合金 |
| 长度 | 19.8 mm [ .779 in ] |
| PC 板端接方法 | 表面贴装 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 1.4 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 外形 | 标准 |
| Connector System | 板对板 |
| 接合对准 | 不带 |
| 端子端接区域电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| 高度 | 6.9 mm [ .27 in ] |
| 端子接触部电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| 接合固定 | 不带 |
| Header Type | Pin Header |
| 产品类型 | 连接器 |
| 接合对准类型 | 极化 |
| 端子类型 | 插座 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| 面板安装固定 | 不带 |
| 绝缘电阻 (MΩ) | 1000 |
| PCB 安装方向 | 垂直 |
| 外壳材料 | PA 4.6 |
| 端接柱体长度 | 5.3 mm [ .208 in ] |
| 接合固定类型 | 插销锁 |
| 弹射插销 | 不带 |
| 端子传导(典型值) | 信号(数据) |
| 端子设计 | 双梁 |
| 封装方法 | 卷 |
| 连接器种类 | 母端 |
| Shrouded | Yes |
| 封装数量 | 900 |
| PCB 厚度(建议) | 1.6 mm [ .062 in ] |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 工作电压 (VDC) | 100 |
| 工组温度范围 (°C) | -30 – 85 |
| Daisy Chain | Without |
咨询QQ
热线电话