所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FFC Connector |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Body Orientation | Straight |
| Wire Size | 20-28 AWG |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Tape & Reel |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Housing Material | PA 4.6 |
| Lead Free Solder Processes | Reflow solder capable to 245°C, Reflow solder capable to 260°C |
| Locking Latch | With |
| Mount Angle | Vertical |
| Terminate To | Printed Circuit Board |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Packaging Method | Reel |
| Connector Type | Female-On-Board |
| Packaging Quantity | 900 |
| Centerline (mm in) | 1.27 [0.050] |
| Polarization | With |
| Vacuum Tape | With |
| Number of Positions | 16 |
| Housing Color | Red |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin over Nickel |
| Housing Entry Style | Top |
| Product Type | Connector |
| PCB Mount Style | Surface Mount |
| Mating Connector Lock | With |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Color | Red |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Type | Female Socket |
| Termination | Solder |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | A99429CT |
| CAD Drawing | 3D CAD Model |
| Current Rating | 1.5A |
| Series | Micro-MaTch |
| Termination Method | Solder |
| Voltage Rating | 230 V |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Termination Style | SMD |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Number of Positions / Contacts | 14 |
| Contact Plating | Tin |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Pitch Spacing | :1.27mm |
| No. of Rows | :1 |
| No. of Contacts | :16 |
| Gender | :Receptacle |
| Contact Termination | :Surface Mount Vertical |
| Colour | :Red |
| Contact Resistance | :50mohm |
| Flammability Rating | :UL94V-0 |
| Lead Spacing | :1.27mm |
| Material | :Glass Filled Polyester |
| No. of Poles | :16 |
| Operating Temperature Max | :105°C |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Voltage Rating V AC | :230V |
| Weight (kg) | 0.001 |
| Tariff No. | 85369010 |
咨询QQ
热线电话