所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | General Purpose Relay |
| Contact Arrangement | 3PDT |
| Maximum Current Rating | 20 A |
| AC Coil Voltage | 6 V |
| Mounting | Socket |
| Coil Resistance | 5.3 Ohm |
| Contact Material | Silver Nickel 90/10 |
| Maximum AC Voltage Rating | 400 V |
| Operating Temperature | -40 to 50 °C |
| Standard Package | Bulk |
| Product Category | General Purpose Relays |
| Operating Function | Single Side Stable |
| Approx Dimensions (L x W x H) (mm [in]) | 35.50 x 35.50 x 57.00 [1.398 x 1.398 x 2.245] |
| Coil Suppression Diode | Without |
| Coil Voltage | 6 VAC |
| RoHS/ELV Compliance History | Converted to comply with RoHS directive |
| Current | 10 Amps |
| Coil Resistance (ohm) | 5.3 |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| FCC Part 68 Isolation | n/a |
| MainCategory | Relays |
| Test Button | With |
| Wiring Diagram | 3 Form C |
| Polarized | No |
| SubCategory | General Purpose Relay |
| Pin Configuration | Industry Standard |
| RoHS/ELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Contact Configuration | 3C 3PDT |
| Coil Magnetic System | Monostable |
| Actuating System | AC |
| Approved Standards | UL Recognized, VDE Component Mark, CSA Certified |
| Coil Power, Nominal | 2.3 VA |
| Termination Type | 11 Pin Octal-Style Plug |
| LED Indicator | Without |
| Enclosure | Enclosed |
咨询QQ
热线电话