所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| RoHS | RoHS Compliant |
| Contact Form | SPDT |
| Actuator | Wobble |
| Current Rating | 5 A |
| Voltage Rating AC | 250 V |
| Voltage Rating DC | 28 V |
| Operating Force | 0.55 N |
| IP Rating | IP 66, IP 67, IP 68 |
| NEMA Rating | 1, 2, 3, 3R, 4, 6, 6P, 13 |
| Termination Style | Cable (6 ft) |
| Tradename | Microswitch |
| Subcategory | Switch Limit |
| Lead Time | 42 Days |
| Packaging | Bulk |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Force, Torque | 56gf |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Voltage Rating - AC | 240V |
| Operating Position | 1.100" (28.0mm) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C |
| Actuator Type | Coil Spring |
| Standard Package | 1 |
| Voltage Rating - DC | 28V |
| Ingress Protection | * |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Circuit | SPDT |
| Features | Cable Length 6' |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Mounting | Screw |
| Type | Miniature Enclosed Limit Switch |
| Operating Force (OF) | 0,55 N [0.12 lb] max. |
| Release Force | 4,4 N [0.99 lb] max. |
| Pretravel (PT) | 1,0 mm ±0,5 mm [0.04 in ±0.02 in] |
| Overtravel (OT) | 3,0 mm [0.118 in] min. |
| Differential Travel (DT) | 0,1 mm [0.004 in] max. |
| Product Type | MICRO SWITCH⢠Miniature Limit Switches |
| Lever Type | None |
| Circuitry | 1NC 1NO SPDT Snap Action |
| Ampere Rating | 5 A (Thermal) |
| Supply Voltage | 240 Vac |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| Termination Type | 6 foot Cable |
| Series Name | 914CE |
| Sealing | IP66, IP67, IP68; NEMA 1, 2, 3, 3R, 4, 6, 6P, 13 |
| UL File # | E41859 |
| Expected Mechanical Life | up to 5 Million |
| Comment | Bottom Exit Cable |
| Agency Approvals and Standards | UL, CE, CSA. IEC947-5-1, EN60947-5-1 |
| UNSPSC Code | 39122213 |
| UNSPSC Commodity | 39122213 Limit Switches |
| Sealed | Industrial |
| Cable Length | 6 feet |
咨询QQ
热线电话