所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Operating Force (OF) | 11,8 N [2.65 lb] max. |
| Release Force | 4,4 N [0.99 lb] max. |
| Pretravel (PT) | 1,0 mm ±0,5 mm [0.04 in ±0.02 in] |
| Overtravel (OT) | 3,0 mm [0.118 in] min. |
| Differential Travel (DT) | 0,1 mm [0.004 in] max. |
| Product Type | MICRO SWITCH⢠Miniature Limit Switches |
| Actuator | Top Roller Plunger |
| Lever Type | None |
| Circuitry | 1NC 1NO SPDT Snap Action |
| Ampere Rating | 5 A (Thermal) |
| Supply Voltage | 240 Vac |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| Termination Type | 12 foot Cable |
| Series Name | 914CE |
| Sealing | IP66, IP67, IP68; NEMA 1, 2, 3, 3R, 4, 6, 6P, 13 |
| UL File # | E41859 |
| Expected Mechanical Life | up to 10 Million |
| Operating Temperature | -40 °C to 70 °C [-40 °F to 158 °F] |
| Comment | Bottom Exit Cable; Low Temperature Sealing |
| Agency Approvals and Standards | UL, CE, CSA. IEC947-5-1, EN60947-5-1 |
| UNSPSC Code | 39122213 |
| UNSPSC Commodity | 39122213 Limit Switches |
| Sealed | Industrial |
| Cable Length | 12 feet |
咨询QQ
热线电话