所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Part # Aliases | SCN-1262SC |
| Sensing Range | 200 mm to 1500 mm [8.0 in to 59.0 in] |
| Range Type | Middle range 1,0 m to 2,0 m [39.0 in to 79.0 in] |
| Min Sensing Distance of Test Target | 200 mm [7.87 in] |
| Supply Voltage | 19 Vdc to 30 Vdc |
| Beam Angle | 8° |
| Oscillating Frequency | 180 KHz |
| Integrated Temperature Compensation | Yes |
| Repeatability | 0.2 % ± 1,0 mm [0.039 in] |
| Output Type | Switching 1 x PNP |
| Switching Output Type | Normally Open (N.O.) |
| Response Time | 60 ms (target moving |
| Response Time (Target Present/Absent) | 300 ms |
| Max Switching Frequency | 8 Hz |
| Adjustment Method | Potentiometer |
| Operating Temperature | -15 °C to 70 °C [5 °F to 158 °F] |
| Storage Temperature | -25 °C to 85 °C [-13 °F to 185 °F] |
| Maximum Output Current | 500 mA |
| Hysteresis | 0.02 |
| Indicators | 1 LED |
| Additional Inputs/Outputs | Hold/Synchronisation |
| Current Consumption | 35 mA maximum |
| Circuit Protection | Reverse Polarity, voltage spikes on supply and output lines, short circuit on switching output |
| Housing Style | M18 plastic |
| Housing Material | Polyethylenterephtalat |
| Sealing | IP67 |
| Mounting | 2 x M18 plastic nuts 24 mm |
| Sensing Face Material | Epoxy |
| Termination Type | Pre-wired 2 m [78.74] |
| UNSPSC Code | 41111960 |
| UNSPSC Commodity | 41111960 Ultrasonic sensor |
| Series Name | 940-F/947 |
咨询QQ
热线电话