所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Description/Function | NO |
| Product Category | Proximity Sensors |
| Sensing Method | Ultrasonic |
| Series | 940-F/947 |
| Mounting Style | Screw |
| Sensing Distance | 100 mm to 600 mm |
| Maximum Frequency | 300 kHz |
| Minimum Operating Temperature | - 15 C |
| Output Configuration | NO |
| Part # Aliases | SCN-1263SC |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Supply Voltage | 19 VDC to 30 VDC |
| Sensing Range | 100 mm to 600 mm [4.0 in to 24.0 in] |
| Range Type | Short range |
| Beam Angle | 8° |
| Oscillating Frequency | 300 KHz |
| Integrated Temperature Compensation | Yes |
| Repeatability | 0.2 % ± 1,0 mm [0.039 in] |
| Output Type | Switching 1 x PNP |
| Switching Output Type | Normally Open (N.O.) |
| Response Time | 30 ms (target moving |
| Response Time (Target Present/Absent) | 200 ms |
| Max Switching Frequency | 25 Hz |
| Adjustment Method | Potentiometer |
| Operating Temperature | -15 °C to 70 °C [5 °F to 158 °F] |
| Storage Temperature | -25 °C to 85 °C [-13 °F to 185 °F] |
| Maximum Output Current | 500 mA |
| Hysteresis | 0.02 |
| Indicators | 1 LED |
| Additional Inputs/Outputs | Hold/Synchronisation |
| Current Consumption | 35 mA maximum |
| Circuit Protection | Reverse Polarity, voltage spikes on supply and output lines, short circuit on switching output |
| Housing Style | M18 plastic |
| Housing Material | Polyethylenterephtalat |
| Sealing | IP67 |
| Mounting | 2 x M18 plastic nuts 24 mm |
| Sensing Face Material | Epoxy |
| Termination Type | Pre-wired 2 m [78.74] |
| UNSPSC Code | 41111960 |
| UNSPSC Commodity | 41111960 Ultrasonic sensor |
| Series Name | 940-F/947 |
咨询QQ
热线电话