所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Mounting | 2 x M18 plastic nuts 24 mm |
| Housing Style | M18 plastic |
| Housing Material | Polyethylenterephtalat |
| Sensing Range | 200 mm to 1500 mm [8.0 in to 59.0 in] |
| Indicators | No |
| Termination Type | Pre-wired 2 m [78.74] |
| Sensing Face Material | Epoxy |
| Circuit Protection | Reverse Polarity, voltage spikes on supply and output lines |
| Beam Angle | 8° |
| UNSPSC Commodity | 41111926 Proximity sensors |
| Output Type | Analog 0 Vdc to 10 Vdc|(7.22 V @ 1,500 mm) |
| Storage Temperature | -25 °C to 75 °C [-13 °F to 167 °F] |
| Oscillating Frequency | 180 KHz |
| Response Time | 100 ms (at 90 %) |
| Adjustment Method | None (fixed sensitivity 5.5 mV/mm) |
| Operating Temperature Range | -15 °C to 70 °C [5 °F to 158 °F] |
| Load Resistance | > 1 Kohm |
| Integrated Temperature Compensation | No |
| Range Type | Middle range 1,0 m to 2,0 m [39.0 in to 79.0 in] |
| Analog Output Slope Selection | No |
| Sealing | IP67 |
| Current Consumption | 35 mA maximum |
| Series Name | 940-F/947 |
| Repeatability | 0.2 % ± 2,0 mm [0.079 in] |
| UNSPSC Code | 41111926 |
| Supply Voltage | 19 Vdc to 30 Vdc |
| Part # Aliases | SCN-1558SC |
| Operating Temperature | -15 °C to 70 °C [5 °F to 158 °F] |
| Linearity | |
| Additional Inputs/Outputs | Hold/Synchronisation |
咨询QQ
热线电话