所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Tab Connector |
| Gender | PL |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Standard Package | Bulk |
| Contact Mating Length | 0.264" (6.70mm) |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Blue |
| Connector Type | Header, Shrouded |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Number of Rows | 4 |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 432 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Ports | 1 Port |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Contacts | 40 POS |
| Product Length (mm) | 31.2 mm |
| Product Depth (mm) | 25.9 mm |
| Product Height (mm) | 21.5 mm |
| Number of Terminals | 40 |
| Pitch (mm) | 2.54 mm |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 工作温度(最大值) (°C) | 65, 70, 75, 80, 85 |
| Circuit Application | Signal |
| 信号针数量 | 40 |
| 封装数量 | 432 |
| 屏蔽 | 否 |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 行数 | 4 |
| 长度 | 32.5 mm [ 1.28 in ] |
| UL 易燃性等级 | UL 94-HB |
| 接触面电镀 | 锡 (Sn) |
| Tab Thickness | .63 mm [ .025 in ] |
| Nominal Voltage Architecture (V) | 12 |
| 颜色 | 蓝色 |
| 锁定接口 | 带有 |
| PCB Mount Alignment | With |
| 工组温度范围 | -40 – 85 °C [ -40 – 185 °F ] |
| Sealable | 否 |
| Number of Sections | 1 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| 面板安装固定 | 不带 |
| 工作温度(最大值) (°F) | 149, 158, 167, 176, 185 |
| Mounting Holes | Without |
| 端接方法 | 通孔 - 焊接 |
| 宽度 | 25.9 mm [ 1.02 in ] |
| 公端宽度 | .63 mm [ .025 in ] |
| Profile Height from PCB | 21.5 mm [ .846 in ] |
| Packaging Type | Tray |
| 混合头 | 否 |
| PCB 厚度(建议) | 1.6 mm [ 0.062 in ] |
| 工作电压 (VDC) | 12 |
| 安装方向 | 垂直/180° |
咨询QQ
热线电话