所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Connector Type | Connector Circular |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Gender | SKT |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| rohs | Non Compliant |
| Mounting Angle | Straight |
| Product Category | Circular MIL Spec Connector |
| Current Rating | 13 A |
| Voltage Rating | 700 V |
| Wire Gauge | 16-22 |
| Series | 97 |
| MIL Type | MIL-DTL-5015 |
| RoHS | No |
| Termination Style | Solder |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Mounting Style | Wire |
| Number of Positions / Contacts | 2 |
| Insert Arrangement | 22-1 |
| Contact Plating | Silver |
| Shell Size | 22 |
| Product Type | Insert Assemblies |
| Shell Plating | Zinc |
| Weight (g): | 37.20000 |
| Agency Approvals | CSA, UL |
| Brand/Series | 97 Series |
| Contact Mating Area Plating | Silver |
| Contact Type | Socket |
| Current, Rating | 13 A (#16) A |
| Finish, Housing Test | Olive Drab Cadmium |
| Insert Style | Machine Contact |
| Material, Dielectric | Diallyl-Phthalate |
| Material, Housing | Aluminum Alloy |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Poles | 14 |
| Pin Spacing | 1/16 " |
| Primary Type | Industrial |
| Standards | UL Recognized, CSA Recognized |
| Temperature, Operating | -55 to +125 °C |
| Termination | Solder |
| Type | Insert Socket |
| Voltage, Rating | 500/700 VAC/VDC |
| Wire, AWG | #16 |
咨询QQ
热线电话