所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Industry Aliases | A8A-212-1 |
| Subcategory | Switch Rocker |
| Lead Time | 84 Days |
| Actuator Style | Flat - Illuminated |
| Packaging | Bulk |
| Switch Function | On-Off |
| Current Rating | 16A (AC) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Electrical Life | 20,000 Cycles |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Operating Temperature | -25°C ~ 50°C |
| Actuator Marking | No Marking |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 30.00mm x 22.00mm |
| Standard Package | 50 |
| Ingress Protection | IP00 |
| Mechanical Life | 40,000 Cycles |
| Illumination Voltage (Nominal) | 110 VAC |
| Circuit | DPST |
| Illumination Type, Color | Neon, Red |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 50 |
| Voltage Rating AC | 250 V |
| Product Category | Rocker Switches |
| Series | A8A |
| Illumination Color | Red |
| Illumination | LED |
| Part # Aliases | 363844 A8A-0022H A8A0022H A8A2121NC |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Panel Cutout Dimension | 110 VAC |
| SubCategory | Rocker Switch |
| MainCategory | Switches |
| Current | 16 Amps |
| Illumination type, color | Neon, Red |
| Contact Rating @ Voltage | 16A @ 125VAC |
| Contact Configuration | DPST |
咨询QQ
热线电话