所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8MSOP |
| Resolution | 8 Bit |
| Conversion Rate | 250 Ksps |
| Architecture | Resistor-String |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Full Scale Error | -3.5 LSB |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Settling Time | 6 us |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Supplier Package | MSOP |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 |
| EU RoHS | Not Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 105 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 |
| Standard Package Name | MSOP |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 |
| Power Supply Type | Single |
| Converter Type | General Purpose |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Settling Time | 6 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Outputs and Type | 1 Voltage, Unipolar; 1 Voltage, Bipolar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 4µs |
| Data Interface | DSP, MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Packaging | Tube |
| Number of Converters | 1 |
| Package/Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| rohs | RoHS non-compliant |
| Factory Pack Quantity | 50 |
| Package / Case | MSOP-8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Interface Type | SPI |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Number of DAC Outputs | 1 |
| RoHS | No |
| Maximum Power Dissipation | 1.4 mW |
| Series | AD5300 |
| Integral Nonlinearity | +/- 1 LSB |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Voltage Reference | External |
| Product | Digital to Analog Converters |
| Sampling Rate | 250 kS/s |
| Brand | Analog Devices |
| Pd - Power Dissipation | 1.4 mW |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Reference Type | External |
咨询QQ
热线电话