所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8MSOP |
| Resolution | 8 Bit |
| Conversion Rate | 250 Ksps |
| Architecture | Resistor-String |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Full Scale Error | -3.5 LSB |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Settling Time | 6 us |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Width | 3 |
| PCB | 8 |
| Screening Level | Industrial |
| EU RoHS | Compliant |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Settling Time | 6 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | MSOP |
| Standard Package Name | MSOP |
| Converter Type | General Purpose |
| Maximum Operating Temperature | 105 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 |
| Package Length | 3 |
| Pin Count | 8 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 |
| Package Height | 0.85 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Outputs and Type | 1 Voltage, Unipolar; 1 Voltage, Bipolar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 4µs |
| Data Interface | DSP, MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Packaging | Tube |
| Number of Converters | 1 |
| Package/Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 50 |
| Package / Case | MSOP-8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Interface Type | SPI |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Number of DAC Outputs | 1 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Maximum Power Dissipation | 1.4 mW |
| Series | AD5300 |
| Integral Nonlinearity | +/- 1 LSB |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Voltage Reference | External |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 105C |
| Package Type | MSOP |
| Operating Temperature (Max) | 105C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required V |
| Power Supply Requirement | Single |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required V |
| Rad Hardened | No |
| Single Supply Voltage (Min) | 2.7 V |
| Single Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Single Supply Voltage (Typ) | 3.3/5 V |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required V |
| Resolution (Bits) | :8bit |
| Input Channel Type | :Serial |
| Supply Voltage Range | :2.7V to 5.5V |
| Digital IC Case Style | :SOP |
| No. of Pins | :8 |
| Supply Current | :140µA |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :105°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| IC Case Style | :SOP |
| Weight (kg) | 0.000001 |
| Tariff No. | 85423190 |
| Sampling speed | 250ksps |
| Case | SO8 |
| Converter resolution | 8bit |
| Multiplicity | 1 |
| Integrated circuit type | D/A converter |
| Gross weight | 0.22 g |
| Collective package [pcs] | 100 |
| spg | 100 |
咨询QQ
热线电话