所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 48LQFP |
| Resolution | 12 Bit |
| Conversion Rate | 125 Msps |
| Architecture | Segment |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Number of Outputs per Chip | 2 |
| Output Type | Current |
| Full Scale Error | ±5 %FSR |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Maximum Settling Time | 0.035(Typ) us |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Supplier Package | LQFP |
| Typical Single Supply Voltage | 5 |
| EU RoHS | Not Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 |
| Standard Package Name | QFP |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 |
| Power Supply Type | Analog and Digital |
| Converter Type | General Purpose |
| Packaging | Tape and Reel |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Maximum Settling Time | 0.035(Typ) |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Pin Count | 48 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Settling Time | 35 ns |
| Maximum Power Dissipation | 450 mW |
| Series | AD9765 |
| Integral Nonlinearity | +/- 2 LSB |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Converters | 2 |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Package / Case | LQFP-48 |
| Voltage Reference | Internal, External |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Number of DAC Outputs | 2 |
| RoHS | No |
| Interface Type | Parallel |
| Product | Digital to Analog Converters |
| Development Kit | AD9765-EBZ |
| Brand | Analog Devices |
| Pd - Power Dissipation | 450 mW |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Sampling Rate | 125 MS/s |
| Reference Type | External, Internal |
咨询QQ
热线电话