所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Function | Voltage, Current, Resistance, Capacitance, Temperature, Frequency |
| Style | Handheld |
| Features | Auto Off, Backlight, Hold, Min/Max, Voltage Detector |
| Display Count | 4000 |
| Display Digits | 3.75 |
| Display Type | LCD, Bar Graph |
| Response | True RMS |
| Functions, Extra | Continuity, Diode Test |
| Ranging | Auto/Manual |
| Standard Package | 1 |
| Includes | Battery, Manual, Test Leads, Temperature Probe, Hanger, Case |
| Type | Digital (DMM) |
| Other Names | 705-1053 |
| Product | Multimeters |
| Peak Hold | No |
| AC Supply Voltage | 4 V to 400 V |
| Resistance Range | 4 kOhms to 400 kOhms |
| True RMS | Yes |
| Unit Weight | 4 lbs |
| Frequency | 10 Hz to 10 MHz |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Voltage Range | 4 V to 400 V |
| Part # Aliases | 4018651 |
| Accuracy | 1 % |
| Capacitance Range | 40 nF to 400 nF |
| Min / Max Hold | Yes |
| Data Hold | Yes |
| rohs | Lead free / RoHS non-compliant |
| Brand/Series | AM-500Series |
| CurrentRange | 10A |
| Display | 4000Counts |
| ResistanceRange | 40MΩ |
| VoltageRange | 600V |
| Safety Category Voltage | 600V |
| Dimensions | 7.2 x 3.5 x 1.8in |
| Power Source | Battery |
| Best Capacitance Measurement Accuracy | ±4% |
| DC Current Measurement Resolution | 10mA |
| Temperature Measurement Resolution | 1°F |
| Minimum Temperature Measurement | -40°F |
| Width | 3.5in |
| Best Resistance Measurement Accuracy | ±1.5% |
| AC Current Measurement Resolution | 10mA |
| Brand Name | Amprobe |
| Minimum Capacitance Measurement | 40nF |
| Maximum DC Current Measurement | 10A |
| Model Number | AM-530 |
| Best AC Voltage Accuracy | ±1.2% |
| Minimum DC Current Measurement | 400µA |
| Maximum Capacitance Measurement | 4000µF |
| Battery Type | 9 V Battery |
| Product Type | Digital Multimeter |
| Minimum AC Current Measurement | 400mA |
| Minimum Operating Temperature | +32°F |
| AC Voltage Measurement Resolution | 1V |
| Maximum AC Voltage Measurement | 600V |
| Minimum DC Voltage Measurement | 400mV |
| Maximum DC Voltage Measurement | 600V |
| Safety Category | CAT III 600 V |
| Minimum AC Voltage Measurement | 400mV |
| Best DC Current Accuracy | ±1.2% |
| Capacitance Resolution | 1µF |
| Safety Category Level | CAT III |
| Best AC Current Accuracy | ±1.5% |
| Maximum AC Current Measurement | 10A |
| Length | 7.2in |
| Height | 1.8in |
| Best Temperature Measurement Accuracy | ±2.5% |
| Maximum Temperature Measurement | +1832°F |
| Best DC Voltage Accuracy | ±1% |
| DC Voltage Measurement Resolution | 1V |
| Functions Measured | AC Voltage|DC Voltage|Resistance|AC Current|DC Current|Continuity|Diode Check|Capacitance|Temperature |
咨询QQ
热线电话