所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Pressure | 15 psi |
| Pressure Type | Gauge |
| Accuracy | 2 % |
| Output Type | Analog |
| Mounting Style | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Package / Case | DIP |
| Port Type | Single Axial Barbless |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 20 C |
| Port Size | 2.31 mm |
| Series | ASDX |
| Supply Voltage - Max | 6 V |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| EU RoHS | Supplier Unconfirmed |
| Maximum Operating Temperature | 105 |
| Maximum Supply Current | 3.5 |
| ESD Protection | Yes |
| Package Height | 13.94 |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Overload Pressure | 30psi |
| Maximum ESD Protection Voltage | 3(Min)@HBM |
| Minimum Operating Temperature | -20 |
| Package Width | 14.02 |
| Operating Pressure Range | 0psi to 15psi |
| PCB | 8 |
| Package Length | 16.81 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.25 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.75 |
| Pin Count | 8 |
| Selling Alternatives | ASDX015G24R |
| Subcategory | Board Mount Pressure Sensor |
| Lead Time | 84 Days |
| Output | Analog |
| Termination Style | PCB |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Standard Package | 1 |
| Package/Case | 8-DIP Module |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Measurement Type | Gage |
| Signal Conditioning | Amplified |
| Pressure Range | 0 psi to 15 psi |
| Overpressure | 2x Operating pressure |
| Supply Voltage | 5 Vdc |
| Temperature Compensation | Yes |
| Output Calibration | Yes |
| Response Time | 1 ms typ. |
| Termination | PCB |
| Port Style | AV: axial port on top, vented cover on bottom |
| Package Type | DIP |
| Total Error (% Full Scale) | 2.0 max. |
| Shock | 100 g for 11 ms |
| Vibration | 10 g at 20 Hz to 2000 Hz |
| Compensated Temperature Range | 0 °C to 85 °C [32 °F to 185 °F] |
| Storage Temperature | -50 °C to 125 °C [-58 °F to 257 °F] |
| Media Compatibility | Clean, dry gases only. |
| UNSPSC Code | 41111927 |
| UNSPSC Commodity | 41111927 Pressure Sensors |
| Life | 1 Million cycles min. |
| Comment | Lead soldering temperature up to 4 s at 250 °C [482 °F] |
| Series Name | ASDX |
咨询QQ
热线电话