所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC |
| Type | Fast Charge Management |
| Battery Type | NiCD|NiMH |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| Standard Package Name | SOIC |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Packaging | Tube |
| PCB | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 |
| Package Width | 4(Max) |
| Screening Level | Commercial |
| Supplier Package | SOIC |
| Package Length | 5(Max) |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Function | Charge Management |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Battery Chemistry | NiCd, NiMH |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Supply | 4 V ~ 6 V |
| Other Names | 296-9318-5 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58mm |
| Height | 1.58mm |
| Length | 4.9mm |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Package Type | SOIC |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Width | 3.91mm |
| Operating Supply Current | 500 uA |
| Product Category | Battery Management |
| Factory Pack Quantity | 75 |
| Series | BQ2002C |
| Unit Weight | 0.002561 oz |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Output Voltage | 2 V |
| Product Type | Charge Management |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 6 V |
| Input Voltage | :6V |
| Battery Charge Voltage | :6V |
| Charge Current Max | :2A |
| Battery IC Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :8 |
| Operating Temperature Min | :0°C |
| Operating Temperature Max | :70°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :2002 |
| Battery Management Function | :Charge Management |
| IC Temperature Range | :Commercial |
| Operating Temperature Range | :0°C to +70°C |
| Output Current Max | :10mA |
| Output Voltage Max | :2V |
| Power Supply IC Type | :Battery charger |
| Supply Voltage Min | :4V |
| Termination Type | :SMD |
| Weight (kg) | 0.000075 |
| Tariff No. | 85411000 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | 0 to 70 |
| Package | Pins | SOIC (D) | 8 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 75 | TUBE |
| Control Interface | Standalone |
| New Flag | |
| Functional Diagram | alt_slus136a.gif |
| Vin | 6 |
| Cell Chemistry | NiCd NiMH |
| # Series Cells | 2-4 Cells Single Cell |
| Datasheet | SLUS136A |
| Charge Current | >2 |
| Reference Design | |
| Charging Control Topology | Current Limited |
| Special Features | Standard BAT Temp Monitoring |
| HiRel | |
| TI Design |
咨询QQ
热线电话