所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 20HTSSOP EP |
| Type | Linear Charge Management |
| Battery Type | Li-Ion |
| Output Current | 1200(Max) mA |
| Output Voltage | 8.4 V |
| Operating Temperature | -40 to 70 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Standard Package Name | TSSOP |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Package Height | 1.05(Max) |
| Output Current | 1200(Max) |
| Output Voltage | 8.4 |
| Packaging | Tube |
| Maximum Operating Supply Voltage | 10 |
| Package Width | 4.5(Max) |
| PCB | 20 |
| Package Length | 6.6(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 |
| Pin Count | 20 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Function | Charge Management |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 10 V |
| Other Names | 296-9381-5 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Operating Supply Voltage | 4.5 V to 10 V |
| Factory Pack Quantity | 70 |
| Product Category | Battery Management |
| Series | BQ24004 |
| Unit Weight | 0.002885 oz |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage | :10V |
| Battery Charge Voltage | :8.4V |
| Charge Current Max | :1.2A |
| Battery IC Case Style | :HTSSOP |
| No. of Pins | :20 |
| No. of Series Cells | :2 |
| Operating Temperature Min | :0°C |
| Operating Temperature Max | :70°C |
| MSL | :MSL 2 - 1 year |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :24004 |
| Operating Temperature Range | :0°C to +70°C |
| Supply Voltage Min | :4.5V |
| Termination Type | :SMD |
| Weight (kg) | 0.000081 |
| Tariff No. | 85423190 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | 0 to 70 |
| Package | Pins | HTSSOP (PWP) | 20 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 70 | TUBE |
| Control Interface | |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_slus476f.gif |
| Vin | 10 |
| Cell Chemistry | Li-Ion/Li-Polymer |
| # Series Cells | 2-4 Cells |
| Datasheet | SLUS476F |
| Charge Current | 1.2 |
| Reference Design | |
| Charging Control Topology | Linear |
| Special Features | Standard BAT Temp Monitoring |
| HiRel | |
| TI Design |
咨询QQ
热线电话