所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Contact Form | SPDT |
| Actuator | Plunger, Pin |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating AC | 115 V |
| Operating Force | 1.95 N to 2.78 N |
| Termination Style | Screw |
| Series | BZ |
| Tradename | Microswitch |
| Type | Basic |
| Actuator Style | Plunger |
| Product Length | 49.28 |
| EU RoHS | RoHS Not Applicable |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Mounting | Panel Mount |
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Product Height | 47.27 |
| Product Depth | 17.45 |
| Base/Housing Material | N/A/General Purpose Phenolic |
| Operating Force | 2.78 |
| Terminal Type | Screw |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Actuator Material | Steel |
| Contact Material | Silver |
| Packaging | Bulk |
| Differential Travel | 0.001" (0.025mm) |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Force, Torque | 198.4 ~ 283gf |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Operating Position | 0.859" (21.8mm) |
| Overtravel | 0.219" (5.6mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Actuator Type | Overtravel Plunger |
| Standard Package | 5 |
| Ingress Protection | * |
| Pretravel | 0.012" (0.3mm) |
| Release Force | 170gf |
| Mechanical Life | 20,000,000 Cycles |
| Circuit | SPDT |
| Features | Steel Plunger |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Type | MICRO SWITCH⢠Standard 25,4 mm H x 17,8 mm W x 50,8 mm L [1.0 in H x 0.7 in W x 2.0 in L] |
| Sealed | No |
| Ampere Rating | 15 A |
| Circuitry | SPDT |
| Termination | Screw |
| Operating Temperature | -55 °C to 85 °C [-67 °F to 185 °F] |
| Voltage | 115 Vac |
| Contact Type | Silver |
| Operating Force (OF) | 1,95 N to 2,78 N [7.0 oz to 10.0 oz] max. |
| Pretravel (PT) | 0,30 mm [0.012 in] max. |
| Overtravel (OT) | 5,56 mm [0.219 in] min. |
| Differential Travel (DT) | 0,38 mm [0.015 in] max. |
| Operating Position (OP) | 21,82 mm [0.859 in] |
| Housing Material | General Purpose Phenolic |
| MIL Spec Number | M8805/1-018 |
| Mounting Screw Size | 3,53 mm [0.139 in] |
| Mounting Centers | 25,4 mm [1 in] |
| Tightening Torque | 0,67 N m [6.0 in lb] |
| Weight | 43,09 g [0.095 lb] |
| Package Height | 24,1 mm [0.95 in] |
| Package Width | 17,5 mm [0.69 in] |
| Package Length | 49,3 mm [1.94 in] |
| UNSPSC Code | 39122209 |
| UNSPSC Commodity | 39122209 Snap switches |
| Series Name | BZ/BA/WA/YZ |
咨询QQ
热线电话