所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16PDIP |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Logic Family | ACT |
| Number of Element Outputs | 4 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Demultiplexing Capability | 1-of-4 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Standard Package | Bulk |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Product Category | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product | Decoders / Demultiplexers |
| Number of Lines (Input / Output) | 2 / 4 |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | PDIP-16 |
| Packaging | Tube |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 125 C |
| Operating Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Power Dissipation | 1375 mW |
| Factory Pack Quantity | 25 |
| Polarity | Inverting |
| Mounting | Through Hole |
| Absolute Propagation Delay Time | 12 |
| Package Width | 6.6(Max) |
| PCB | 16 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Supplier Package | PDIP |
| Standard Package Name | PDIP |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Maximum High Level Output Current | -24 |
| Package Length | 19.69(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 |
| Package Height | 5.08(Max) - 0.51(Min) |
| Maximum Low Level Output Current | 24 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Other Names | 296-4256-5 |
| Package/Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Series | CD74ACT139 |
| Unit Weight | 0.033570 oz |
| Number of Lines In/Out | 2 / 4 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -55 to 125 |
| Package | Pins | PDIP (N) | 16 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 25 | TUBE |
| Functional Diagram | |
| Technology Family | ACT |
| tpd @ Nom Voltage | 10.5 |
| Bits | |
| Input Level | |
| HiRel | Y |
| Package Group | PDIP SOIC |
| Reference Design | |
| VCC | 5.5 |
| Datasheet | SCHS337 |
| Output Level | |
| F @ Nom Voltage | 90 |
| ICC @ Nom Voltage | 0.08 |
| Rating | Military |
| Output Drive (IOL/IOH) | 24/-24 |
| TI Design | |
| Voltage | 5 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| High Level Output Current | - 24 mA |
| Brand | Texas Instruments |
| Propagation Delay Time | 10.5 ns |
| Maximum Clock Frequency | 90 MHz |
| Function | Decoder/Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Length | 19.3 mm |
| Number of Circuits | Dual |
| Logic Type | Decoders/Demultiplexers |
| Height | 4.57 mm |
| Supply Current - Max | 0.008 mA |
| Pd - Power Dissipation | 1375 mW |
| Technology | CMOS |
咨询QQ
热线电话