所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16PDIP |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Logic Family | HC |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 320@2V|64@4.5V|54@6V ns |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Standard Package | Bulk |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Mounting | Through Hole |
| Absolute Propagation Delay Time | 480 |
| Package Width | 6.6(Max) |
| PCB | 16 |
| Screening Level | Military |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Supplier Package | PDIP |
| Standard Package Name | PDIP |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 |
| Package Length | 19.69(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 |
| Package Height | 5.08(Max) - 0.51(Min) |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 |
| Packaging | Tube |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Type | Monostable |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Propagation Delay | 25ns |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Other Names | 296-9171-5 |
| Package/Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Product Category | Monostable Multivibrator |
| Elements per Chip | 2 |
| High Level Output Current | - 5.2 mA |
| Series | CD74HC123 |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Unit Weight | 0.033570 oz |
| Mounting Style | Through Hole |
| Propagation Delay Time | 320 ns, 64 ns, 54 ns |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Package / Case | PDIP-16 |
| Factory Pack Quantity | 25 |
| Supply Voltage - Max | 6 V |
| Supply Voltage - Min | 2 V |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Technology | CMOS |
| Operating Temperature (Max) | 125C |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 6 V |
| Quiescent Current | 8 uA |
| Operating Temperature (Min) | -55C |
| Abs. Propagation Delay Time | 480 ns |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -55 to 125 |
| Package | Pins | PDIP (N) | 16 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 25 | TUBE |
| Functional Diagram | |
| Technology Family | HC |
| tpd @ Nom Voltage | 68 |
| Bits | 2 |
| Input Level | |
| HiRel | |
| Package Group | PDIP SO SOIC TSSOP |
| Reference Design | |
| VCC | 6 |
| Operating Temperature Range | -55 to 125 |
| Datasheet | SCHS142F |
| Output Level | |
| F @ Nom Voltage | 70 |
| ICC @ Nom Voltage | 0.08 |
| Rating | Catalog |
| Output Drive (IOL/IOH) | 5.2/-5.2 |
| TI Design | |
| Voltage | 3.3 5 |
咨询QQ
热线电话