所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 20PDIP |
| Type | Identity Comparator |
| Number of Bits | 8 |
| Output Function | A=B |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 34@4.5V ns |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Polarity | Inverting |
| Mounting | Through Hole |
| Absolute Propagation Delay Time | 51 |
| Logic Family | HCT |
| Package Width | 6.6(Max) |
| PCB | 20 |
| Screening Level | Military |
| Fabrication Technology | CMOS |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Supplier Package | PDIP |
| Standard Package Name | PDIP |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Maximum High Level Output Current | -4 |
| Package Length | 26.92(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 |
| Package Height | 5.08(Max) - 0.51(Min) |
| Maximum Low Level Output Current | 4 |
| Packaging | Tube |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Current - Quiescent | 8µA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 34ns @ 4.5V, 50pF |
| Output | Active Low |
| Package/Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 24.33 x 6.35 x 4.57mm |
| Height | 4.57mm |
| Length | 24.33mm |
| Logic Function | Identity Comparator |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Package Type | PDIP |
| Propagation Delay Test Condition | 50pF |
| Width | 6.35mm |
| Factory Pack Quantity | 20 |
| Product | Digital Comparators |
| Product Category | Comparator ICs |
| Series | CD74HCT688 |
| Unit Weight | 0.042297 oz |
| Comparator Type | Magnitude |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | PDIP-20 |
| Propagation Delay Time | 34 ns |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Technology | CMOS |
| Quiescent Current | 8 uA |
| Operating Temperature (Max) | 125C |
| Operating Temperature (Min) | -55C |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Abs. Propagation Delay Time | 51 ns |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -55 to 125 |
| Package | Pins | PDIP (N) | 20 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 20 | TUBE |
| Functional Diagram | |
| Technology Family | HCT |
| tpd @ Nom Voltage | 42 |
| Bits | 8 |
| Input Level | |
| HiRel | |
| Package Group | PDIP SOIC |
| Reference Design | |
| VCC | 5.5 |
| Operating Temperature Range | -55 to 125 |
| Datasheet | SCHS196C |
| Output Level | |
| F @ Nom Voltage | 70 |
| ICC @ Nom Voltage | 0.08 |
| Rating | Catalog |
| Output Drive (IOL/IOH) | 4/-4 |
| TI Design | |
| Voltage | 4.5 |
咨询QQ
热线电话