所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Socket Strip |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 16 |
| Gender | SKT |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Packaging | Tube |
| Product Length | 40.64 |
| EU RoHS | Compliant |
| Product Depth | 3.05 |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Maximum Voltage Rating | 333VAC |
| Product Height | 5.08 |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.54 |
| Housing Color | Black |
| Maximum Contact Resistance | 10 |
| Maximum Current Rating | 1 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Subcategory | Connector Headers and PCB Receptacles |
| Lead Time | 30 Days |
| Number of Positions | 16 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Black |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Finish | Tin |
| Height Above Board | 0.200" (5.08mm) |
| Termination | Solder |
| Other Names | SAM1087-16 |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Current Rating | 1A |
| Series | CES |
| Voltage Rating | 333 V ac |
| Pitch Spacing | :2.54mm |
| No. of Rows | :1 |
| No. of Contacts | :16 |
| Contact Termination | :Through Hole Vertical |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Lead Spacing | :2.54mm |
| Operating Temperature Max | :105°C |
| Operating Temperature Min | :-55°C |
| Weight (kg) | 0.001 |
| Tariff No. | 85369010 |
咨询QQ
热线电话