3M Electronic Solutions Division
所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | PCI Express / PCI Connectors |
| Series | CP2 |
| Product Type | PCI |
| Number of Positions / Contacts | 95 |
| Mounting Angle | Vertical |
| Mounting Style | Press Fit |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Board Thickness | 2.4 mm to 5.6 mm |
| Tail Length | 3.7 mm |
| Part # Aliases | 51119949940 80001137944 |
| Life | Obsolete |
| Connector Usage | CompactPCI Hot Swap |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Through Hole |
| Standard Package | 1,080 |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 5 |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Connector Style | AB 19 |
| Number of Positions | 95 |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话