所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 6SC-70 |
| Resolution | 12 Bit |
| Architecture | Resistor-String |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Signal to Noise Ratio | 81(Typ) dB |
| Full Scale Error | 0.2 %FSR |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Settling Time | 10 us |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Product Category | Digital to Analog Converters - DAC |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Converters | 1 |
| Number of DAC Outputs | 1 |
| Interface Type | Serial (SPI) |
| Settling Time | 6 us |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOT-6 |
| Packaging | Reel |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Series | DAC7311 |
| Factory Pack Quantity | 250 |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
| Voltage Reference | Supply |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5|3.3|5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Width | 1.4(Max) |
| PCB | 6 |
| EU RoHS | Compliant |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Settling Time | 10 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | SC-70 |
| Standard Package Name | SOT-323 |
| Converter Type | General Purpose |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 |
| Package Length | 2.15(Max) |
| Pin Count | 6 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2 |
| Package Height | 1(Max) |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Outputs and Type | 1 Voltage, Bipolar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Package/Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 296-26043-1 |
| Conversion Rate | 225 kSPs |
| Maximum Power Dissipation | 0.88 mW |
| Integral Nonlinearity | +/- 1 LSB |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Package Type | SC-70 |
| Operating Temperature (Max) | 125C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required V |
| Power Supply Requirement | Single |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required V |
| Rad Hardened | No |
| Single Supply Voltage (Min) | 1.8 V |
| Single Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Single Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5 V |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required V |
| Resolution (Bits) | :12bit |
| Input Channel Type | :Serial |
| Supply Voltage Range | :1.8V to 5.5V |
| Digital IC Case Style | :SC-70 |
| No. of Pins | :6 |
| Supply Current | :110µA |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :7311 |
| IC Case Style | :SC-70 |
| No. of DACs | :1 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +125°C |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Supply Voltage Min | :1.8V |
| Termination Type | :SMD |
| Weight (kg) | 0.0002 |
| Tariff No. | 85423990 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 125 |
| Package | Pins | SC70 (DCK) | 6 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 250 | SMALL T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_sbas442b.gif |
| Output Range Min | 0 |
| Power Consumption | 0.14 |
| DAC: Channels | 1 |
| HiRel | |
| Package Group | SC70 |
| Sample / Update Rate | |
| Gain Error | 0.15 |
| Reference Design | Y |
| Interface | Serial SPI |
| DNL | |
| Datasheet | SBAS442B |
| Rating | Catalog |
| TI Design | Y |
| Output Range Max | 5.5 |
| INL | 1 |
| Reference: Type | Ext |
| SNR | |
| SFDR |
咨询QQ
热线电话