所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 6SOT-23 |
| Resolution | 12 Bit |
| Conversion Rate | 50 Ksps |
| Architecture | Resistor-String |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Output Type | Voltage |
| Full Scale Error | -1.25 %FSR |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.195 %FSR |
| Maximum Settling Time | 10 us |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Outputs and Type | 1 Voltage, Unipolar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 8µs |
| Data Interface | I²C, Serial |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of Converters | 1 |
| Package/Case | SOT-23-6 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Product Category | Digital to Analog Converters - DAC |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Number of DAC Outputs | 1 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Maximum Power Dissipation | 0.85 mW (Typ) |
| Series | DAC7571 |
| Integral Nonlinearity | +/- 4 LSB |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Voltage Reference | External |
| Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temp Range | -40C to 105C |
| Package Type | SOT-23 |
| Pin Count | 6 |
| Operating Temperature (Max) | 105C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required V |
| Power Supply Requirement | Single |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required V |
| Rad Hardened | No |
| Single Supply Voltage (Min) | 2.7 V |
| Single Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Single Supply Voltage (Typ) | 3.3/5 V |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required V |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 105 |
| Package | Pins | SOT-23 (DBV) | 6 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 3000 | LARGE T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_slas374d.gif |
| Output Range Min | 0 |
| Power Consumption | 0.85 |
| DAC: Channels | 1 |
| HiRel | |
| Package Group | SOT-23 |
| Sample / Update Rate | 0.05 |
| Gain Error | 1.25 |
| Reference Design | |
| Interface | Serial I2C |
| Operating Temperature Range | -40 to 105 |
| DNL | |
| Datasheet | SLAS374D |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Output Range Max | 5.5 |
| INL | 4 |
| Reference: Type | Int |
| SNR | |
| SFDR |
咨询QQ
热线电话