所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 2MELF |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 800 V |
| Peak Average Forward Current | 1 A |
| Peak Reverse Current | 5 uA |
| Peak Forward Voltage | 1.1 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Supplier Package | MELF |
| Standard Package Name | MELF |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 150 |
| Maximum Continuous Forward Current | 1 |
| Package Diameter | 2.64(Max) |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Reverse Current | 5 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150 |
| Peak Forward Voltage | 1.1 |
| PCB | 2 |
| Package Length | 5.2(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Pin Count | 2 |
| Lead Shape | No Lead |
| Matchcode | DL4006 |
| V(RRM) | 800V |
| U(F) | 1.1V |
| Unit Pack | 5000 |
| Standard Leadtime | 15 weeks |
| MOQ | 10000 |
| I(F) | 1A |
| Leadfree Defin. | RoHS-conform |
| Automotive | NO |
| T(j)max | 150°C |
| I(FSM) | 30A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 800V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V |
| Thermal Resistance | 50°C/W Ja |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | MELF |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Package/Case | MELF (DL-41) |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| rohs | Lead free by exemption / RoHS Compliant |
| Other Names | DL4006-FDICT |
| Factory Pack Quantity | 5000 |
| Product | Switching Diodes |
| Product Category | Diodes - General Purpose, Power, Switching |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 150 C |
| Forward Continuous Current | 1 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Forward Voltage Drop | 1.1 V |
| Peak Reverse Voltage | 800 V |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Package / Case | MELF-2 |
| Max Surge Current | 30 A |
| Operating Temp Range | -55C to 150C |
| Package Type | MELF |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Rad Hardened | No |
| Rectifier Type | Switching Diode |
| Peak Non-Repetitive Surge Current (Max) | 30 |
| Peak Rep Rev Volt | 800 |
| Rev Curr | 5 |
| Forward Voltage | 1.1 |
| Avg. Forward Curr (Max) | 1 |
| DELETED | Compliant |
咨询QQ
热线电话