所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Mounting | Panel Mount |
| Shaft Style | Plain with Slot |
| Programmable | No |
| Type | Contacting Encoder |
| Maximum Operating Speed | 120r/min |
| EU RoHS | Compliant |
| Shaft Diameter | 6.35 |
| Number of Channels | 2 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Mechanical Life | 200000 |
| Terminal Type | PC Pins |
| Encoder Code | Quadrature |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| IP Rating | IP40 |
| Body Orientation | Straight |
| Built-In Switch | No |
| Motion | Rotary |
| Shock Rating | 50G |
| Encoder Signal | Digital Square Wave |
| Maximum Operating Torque | 2.25oz.in |
| Pulses per Revolution | 96 |
| Product Depth | 28.49 |
| Encoder Reading | Incremental |
| Modular Kit Encoder | No |
| Product Height | 30.71 |
| Typical Operating Supply Voltage | 10VDC |
| Detents | Yes |
| Index output | Not Indexed |
| Rotational Life (Cycles Min) | 200K |
| Mounting Type | Panel, PCB Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Encoder Type | Mechanical |
| Output Type | Quadrature (Incremental) |
| Detent | Yes |
| Actuator Type | 1/4" Dia Slotted End |
| Standard Package | 45 |
| Built in Switch | No |
| Other Names | ECW1JB28AC0024L |
| Orientation | Vertical |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 45 |
| With Switch | No Switch |
| Mounting Style | Panel |
| Product | Mechanical Encoders |
| Product Category | Encoders |
| Shaft Length | 7/8 in |
| Shaft Diameter | 1/4 in |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 85 C |
| Size / Dimension | 28.5 mm x 22 mm |
| Output | Quadrature |
| Resolution | 24 PPR |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Detents | 24 |
| Series | ECW |
| Bushing Size | 9 mm x 1/4 in. |
| Shaft Type | Slotted |
| Packaging | Bulk |
| Bushing Thread | M9 x 0.75 |
| Bushing Material | Plastic |
| Technology | Rotary |
咨询QQ
热线电话