所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| RoHS | RoHS Compliant |
| Contact Form | SPDT - 1 NC / 1 NO |
| Actuator | Lever |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating AC | 600 V |
| Voltage Rating DC | 250 V |
| Operating Force | 0.12 N |
| IP Rating | IP 66 |
| NEMA Rating | 1, 12, 13 |
| Termination Style | Screw |
| Tradename | Microswitch |
| Minimum Over-Travel | 49° |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Mounting | Screw Mount |
| Maximum Current Rating | 6@120VAC |
| Housing Material | Plastic |
| Maximum DC Voltage Rating | 250 |
| Type | Global |
| Operating Speed | 25rad/s |
| Actuator Style | Side Rotary with Adjustable Lever |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Mechanical Life | 15000000 |
| Terminal Type | Conduit |
| Product Length | 30.5 |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| NEMA Standard as Enclosure Rating | 1, 4, 12, 13 |
| Maximum Pre-Travel | 26° |
| Body Orientation | Right Angle |
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Device Type | Rotary |
| Product Depth | 44.2 |
| Maximum AC Voltage Rating | 600 |
| Product Height | 147 |
| Agency Approvals | CCC/CE/CSA/UL |
| Subcategory | Switch Limit |
| Lead Time | 56 Days |
| Packaging | Bulk |
| Differential Travel | 12° |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Force, Torque | 1.100 in-lb |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Operating Position | 26° |
| Overtravel | 49° |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Actuator Type | Side Rotary, Adjustable Roller |
| Standard Package | 1 |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Pretravel | 26° |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Circuit | SPDT |
| Features | Nylon Roller |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Type | Snap Action |
| Depth | 30mm |
| Length | 134mm |
| Maximum AC Voltage | 600V |
| Maximum Current | 6 A |
| Maximum DC Voltage | 250V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Mechanical Life Minimum | 10000000 cycles |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Normal State Configuration | NO/NC |
| Pole and Throw Configuration | SPDT |
| Width | 30.5mm |
| Switches features | snap action contacts |
| Operating current max | 6A |
| Mechanical durability | 15000000cycles |
| Multiplicity | 1 |
| Connection | PG13,5 |
| Body material | plastic |
| Gross weight | 0.06 kg |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Actuator type | adjustable lever R 34-79mm, plastic roller Ø19mm |
| Output configuration | NO + NC |
| Body dimensions | 55 x 30.5 x 30mm |
| Sealing | IP66 |
| DC contacts rating (at resistance load) | 0.55 A / 120 VDC |
| Switched voltage | max 250V DC, max 600V AC |
| Sensor type | limit switch |
| AC contacts rating (at resistance load) | 3 A / 240 VAC |
| Operating Force (OF) | 0,12 N m [1.10 in lb] |
| Pretravel (PT) | 26° |
| Overtravel (OT) | 49° |
| Differential Travel (DT) | 11.5° |
| Product Type | EN50041/47 Global Limit Switch |
| Lever Type | Roller - Adjustable |
| Circuitry | 1NC 1NO SPDT Snap Action |
| Ampere Rating | 10 A (Thermal) |
| Supply Voltage | 600 Vac and 250 Vdc max. |
| Termination Type | PG13.5 |
| Housing Type | EN 50047 |
| Series Name | GLS MIN-DIN |
| Shock | 50 g per IEC 68-2-27c (w/o Actuator) |
| Vibration | 10 g per IEC 68-2-6 (w/o Actuator) |
| UL File # | E37138 & E157416 |
| Expected Mechanical Life | 10 Million |
| Comment | Roller Material: Plastic |
| Agency Approvals and Standards | UL, CE, CSA, CCC. IEC 947-5-1, EN60947-5-1, UL508, UL746-C |
| UNSPSC Code | 39122213 |
| UNSPSC Commodity | 39122213 Limit Switches |
| Sealed | Industrial |
| Operating Position (OP) | 26° |
| Product Line | Industrial Limit Switches |
| 外壳材料 | 塑料,聚酯 |
| 触点类型 | 快速动作 |
| 机械寿命(最小) | 10000000 次循环 |
| IP 防护等级 | IP66 |
| 最大电流 | 10 A |
| 满足标准 | CCC、CE、CSA、UL |
| 最高工作温度 | +85°C |
| 刀和掷配置 | 单刀双掷 1 常开/1 常闭 |
| 尺寸 | 134 x 30.5 x 30 mm |
| 最低工作温度 | -40°C |
| 最大交流电压 | 300V |
| 最大直流电压 | 300V |
| 宽度 | 30.5mm |
| CAD 绘图 | 3D CAD 模型 |
| 深度 | 26.35mm |
| 执行器类型 | 可调节转子杠杆 |
| 长度 | 68.5mm |
| 正常状态配置 | 常开/常闭 |
| 安装方向 | EN50047 |
| 连接类型 | 内部螺钉接线端子触点块 |
| 接端类型 | PG 13.5 导管 |
咨询QQ
热线电话