所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| RoHS | RoHS Compliant |
| Contact Form | SPDT - 1 NC / 1 NO |
| Actuator | Roller |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating AC | 600 V |
| Voltage Rating DC | 250 V |
| Operating Force | 0.12 N |
| IP Rating | IP 66 |
| NEMA Rating | 1, 12, 13 |
| Termination Style | Quick Connect |
| Tradename | Microswitch |
| Minimum Over-Travel | 49° |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Mounting | Screw Mount |
| Maximum Current Rating | 6@120VAC |
| Housing Material | Plastic |
| Maximum DC Voltage Rating | 250 |
| Type | Global |
| Operating Speed | 25rad/s |
| Actuator Style | Side Rotary with Adjustable Lever |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Mechanical Life | 15000000 |
| Terminal Type | Conduit |
| Product Length | 30.5 |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| NEMA Standard as Enclosure Rating | 1, 4, 12, 13 |
| Maximum Pre-Travel | 26° |
| Body Orientation | Right Angle |
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Device Type | Rotary |
| Product Depth | 44.2 |
| Maximum AC Voltage Rating | 600 |
| Product Height | 147 |
| Agency Approvals | CCC/CE/CSA/UL |
| Subcategory | Switch Limit |
| Lead Time | 112 Days |
| Packaging | Bulk |
| Differential Travel | 12° |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Force, Torque | 1.100 in-lb |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Voltage Rating - AC | 120V |
| Operating Position | 26° |
| Overtravel | 49° |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Actuator Type | Side Rotary, Adjustable Roller |
| Standard Package | 1 |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Pretravel | 26° |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Circuit | SPDT |
| Features | Steel Roller |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Operating Force (OF) | 0,12 N m [1.10 in lb] |
| Pretravel (PT) | 26° |
| Overtravel (OT) | 49° |
| Differential Travel (DT) | 11.5° |
| Product Type | EN50041/47 Global Limit Switch |
| Lever Type | Roller - Adjustable |
| Circuitry | 1NC 1NO SPDT Snap Action |
| Ampere Rating | 10 A (Thermal) |
| Supply Voltage | 600 Vac and 250 Vdc max. |
| Termination Type | PG13.5 |
| Housing Type | EN 50047 |
| Series Name | GLS MIN-DIN |
| Shock | 50 g per IEC 68-2-27c (w/o Actuator) |
| Vibration | 10 g per IEC 68-2-6 (w/o Actuator) |
| Sealing | IP66, IP67; NEMA 1, 4X (indoor use only) 12, 13 |
| UL File # | E37138 & E157416 |
| Expected Mechanical Life | 10 Million |
| Comment | Roller Material: Steel |
| Agency Approvals and Standards | UL, CE, CSA, CCC. IEC 947-5-1, EN60947-5-1, UL508, UL746-C |
| UNSPSC Code | 39122213 |
| UNSPSC Commodity | 39122213 Limit Switches |
| Sealed | Industrial |
| Operating Position (OP) | 26° |
| Product Line | Industrial Limit Switches |
咨询QQ
热线电话