所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| RoHS | RoHS Compliant |
| Resistance at 25 Celsius | 50 MOhms |
| Temperature Range | - 75 C to + 540 C |
| Supply Current | 1 mA |
| Supply Voltage | 50 VDC |
| Product | Temperature Sensors |
| EU RoHS | Compliant |
| Package Height | 15.24 |
| Mounting | Through Hole |
| Package Diameter | 3.18 |
| PCB | 2 |
| Pin Count | 2 |
| Subcategory | Temperature and Humidity Sensors |
| Lead Time | 56 Days |
| Termination | Leadwires |
| Termination Material | 24 Gauge, nickel-coated stranded copper, Fiberglass insulated |
| Sensor Type | 1000 Ohm platinum RTD |
| Temperature Coefficient | 0.00375 Ohm/Ohm/°C |
| Package Type | Ceramic case |
| Temperature Sensing Range | -75 °C to 540 °C [-100 °F to 1000 °F] |
| Base Resistance and Interchangeability | 1000 Ohm ±1 Ohm at 0 °C |
| Linearity (% of Full Scale) | ±0.1% typ. -40 °C to 125 °C [-40 °F to 257 °F]; ±2.0% max. -75 °C to 540 °C [-167 °F to 1004 °F] |
| Time Constant in Water at 0914 m/s [3 ft/s] | |
| Stability | >0,25 °C per year; 0,05 °C per five years in occupied environment |
| Self Heating | |
| Insulation Resistance | 50 MOhm at 50 Vdc, 25 °C [77 °F] |
| Series Name | HEL-700 |
| Construction | Alumina case: epoxy potting (Teflon leads); ceramic potting (Fiberglass leads) |
| UNSPSC Code | 41112225 |
| UNSPSC Commodity | 41112225 Resistance temperature detector RTD |
咨询QQ
热线电话