所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | TX |
| Mounting | Through Hole |
| Wavelength | 660 nm |
| Rise Time | 80(Typ) ns |
| Maximum Fall Time | 40(Typ) ns |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Emitter Type | LED |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Data Rate | 5MBd |
| Package Height | 7.6 |
| Rise Time | 80(Typ) |
| Maximum Fall Time | 40(Typ) |
| Peak Wavelength | 660 |
| Package Width | 12.2 |
| PCB | 6 |
| Package Length | 18.8 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Pin Count | 6 |
| Voltage - Forward (Vf) Typ | 2.02V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 5V |
| Connector Type | Versatile Link |
| Capacitance | 86pF |
| Current - DC Forward (If) | 60mA |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Connector Shape | Round |
| Dimensions | 18.8 x 12.2 x 7.6mm |
| Height | 7.6mm |
| Length | 18.8mm |
| Mounting Type | PCB Through Hole |
| Number of Pins | 6 |
| Peak Wavelength | 660nm |
| Typical Fall Time | 40ns |
| Typical Rise Time | 80ns |
| Width | 12.2mm |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Factory Pack Quantity | 200 |
| Product | Transmitters |
| Product Category | Fiber Optic Transmitters, Receivers, Transceivers |
| Fiber Type | Plastic Fiber |
| Maximum Output Current | 5.1 mA |
| Data Rate | 5 MBd |
| Packaging | Tube |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Optical Fall Time | 40 ns |
| Optical Rise Time | 80 ns |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Data Transfer Rate | 5MBd |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Rad Hardened | No |
| Optical Fiber Type | TX |
| Signal Rate Max | :5Mbaud |
| Forward Current If | :1000mA |
| Forward Voltage | :1.67V |
| Reverse Voltage Vr | :5V |
| Fibre Optic Connector Type | :- |
| Data Transmission Distance | :20m |
| Wavelength Typ | :660nm |
| Data Rate Max | :5Mbaud |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| External Depth | :19.6mm |
| External Length / Height | :7.7mm |
| External Width | :10.2mm |
| Fibre Size Compatibility | :1mm |
| Fibre Type | :Plastic Optical |
| Lead Spacing | :2.5mm |
| Link Performance between Transmitter / Receiver | :12m @ 5MBd |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Row Pitch | :7.6mm |
| Transmitter Drive Current | :60mA |
| Weight (kg) | 0.15 |
| Tariff No. | 90011090 |
| Gross weight | 3.17 g |
| Multiplicity | 1 |
| Collective package [pcs] | 10 |
| Type of TOSLINK component | simplex transmitter |
| spg | 10 |
咨询QQ
热线电话