所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Response Time | 8s |
| Sensor Type | Capacitive |
| Humidity Range | 0 ~ 100% RH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Standard Package | 1,000 |
| Output | SPI |
| Accuracy | ±1.7% RH |
| Other Names | 480-5707-1 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Description/Function | Digital humidty and temperature sensors |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Series | HIH 9000 Series |
| Full Temp Accuracy | +/- 0.6 C |
| Output Type | Digital |
| Digital Output - Number of Bits | 14 bit |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RH Range | 0 % to 100 % |
| Digital Output - Bus Interface | SPI |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Tradename | HumidIcon |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Supply Current | 0.75 mA |
| RH Accuracy | 1.7 % |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Min | 2.3 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Interface Type | Serial (SPI) |
| Package Type | SOIC |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resolution | 14 b |
| Operating Temperature (Max) | 125C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 3.3 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2.3 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Case | SMD |
| Supply voltage | 2.3...5.5V DC |
| Sensor type | digital |
| Mounting | SMD |
| Measuring range | 0...100% RH |
| Features | hydrophobic filter |
| Gross weight | 1 g |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Manufacturer series | HIH9000 |
| Multiplicity | 1 |
| Output configuration | I2C |
| Tolerance | ±1.7 %RH |
| Dimensions | see |
| Operating Humidity Range | 0% RH to 100 %RH |
| Accuracy (Best Fit Straight Line) | ±1.7 %RH |
| Hysteresis | ±1.0 %RH |
| Total Error Band | ±5.0 %RH |
| Settling Time | 60 ms max. |
| Supply Voltage | 3.3 Vdc typ. |
| Supply Current | 650 µA |
| Long-term Stability (Drift) | ±1.2 %RH for five years |
| Output Signal | Digital SPI |
| Covered Device | No |
| Moisture/Dust Filter | Yes |
| Combined Humidity and Temperature Sensor | Yes |
| Calibration and Data Printout | No |
| Alarms | Yes |
| Temperature Sensing Type | Silicon temp sensor built into ASIC |
| Series Name | Honeywell HumidIcon⢠HIH9000 |
| Unit Packaging-Net Weight | 0.097 G |
| Unit Packaging-Height | 4.9 MM |
| Unit Packaging-Width | 2.055 MM |
| Unit Packaging-Length | 6 MM |
| Description | Honeywell HumidIcon⢠Digital Humidity/Temperature Sensors: HIH9000 Series, SPI, ±1.7 %RH Accuracy, SOIC-8 SMD, With Filter, Condensation-Resistant, 1000 Units on Tape and Reel |
| Static Sensitive | Yes |
| RoHS Compliant | Compliant |
| Moisture Sensitivity Level(MSL) under Normal factory environments | MSL1 |
| Product Line | Humidity |
| HTS Code | 9025198080 |
| UPC Code | 78454955187 |
| Country of Origin | MX |
| WEEE Compliance | 4 |
| Is Listing Static Sensitive | Yes |
| Is Listing RoHS Compliant | Yes |
| Is Listing Lead (Pb) Free | Yes |
| 输出 | SPI |
| 传感器类型 | Capacitive |
| 湿度范围 | 0 ~ 100% RH |
| 操作温度 | -40°C ~ 125°C |
| 电压 - 电源 | 2.3 V ~ 5.5 V |
| 系列 | HIH9000 |
| 响应时间 | 8s |
| 精度 | ±1.7% RH |
咨询QQ
热线电话