所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Description/Function | Humidity and temperature sensor |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Series | HIH 9000 Series |
| Full Temp Accuracy | +/- 0.6 C |
| Output Type | Digital |
| Digital Output - Number of Bits | 14 bit |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RH Range | 0 % to 100 % |
| Digital Output - Bus Interface | I2C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Tradename | HumidIcon |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Supply Current | 0.65 mA |
| RH Accuracy | 1.7 % |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Min | 2.3 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Response Time | 8s |
| Sensor Type | Humidity and Temperature |
| Humidity Range | 0 ~ 100% RH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Standard Package | 1 |
| Output | I²C |
| Accuracy | ±1.7% RH |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Package Type | Surface mount, SOIC-8, five units on tape (sample) |
| Operating Humidity Range | 0% RH to 100 %RH |
| Accuracy (Best Fit Straight Line) | ±1.7 %RH |
| Hysteresis | ±1.0 %RH |
| Total Error Band | ±5.0 %RH |
| Settling Time | 60 ms max. |
| Supply Voltage | 3.3 Vdc typ. |
| Supply Current | 650 µA |
| Long-term Stability (Drift) | ±1.2 %RH for five years |
| Output Signal | Digital I |
| Covered Device | C |
| Moisture/Dust Filter | No |
| Combined Humidity and Temperature Sensor | Yes |
| Calibration and Data Printout | Yes |
| Alarms | No |
| Temperature Sensing Type | Yes |
| Series Name | Silicon temp sensor built into ASIC |
| Unit Packaging-Net Weight | Global |
| Unit Packaging-Height | 0.097 G |
| Unit Packaging-Width | 4.9 MM |
| Unit Packaging-Length | 2.055 MM |
| Description | 6 MM |
| Static Sensitive | Honeywell HumidIcon⢠Digital Humidity/Temperature Sensors: HIH9000 Series, I2C, ±1.7 %RH Accuracy, SOIC-8 SMD, With Filter, Condensation-Resistant, 5 Units on Tape (Sample) |
| RoHS Compliant | Yes |
| Moisture Sensitivity Level(MSL) under Normal factory environments | Compliant |
| Product Line | MSL1 |
| HTS Code | Humidity |
| UPC Code | 9025198080 |
| Country of Origin | 78454955191 |
| WEEE Compliance | MX |
| Is Listing Static Sensitive | 4 |
| Is Listing RoHS Compliant | Yes |
| Is Listing Lead (Pb) Free | Yes |
咨询QQ
热线电话