所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Response Time | 3s (33 ~ 80% RH) |
| Sensor Type | Capacitive |
| Sensitivity | 0.31pF/%RH |
| Humidity Range | 1 ~ 99% RH |
| Capacitance | 180pF @ 55% RH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C |
| Voltage - Supply | 10V |
| Standard Package | 48 |
| Output | Capacitance |
| Accuracy | ±2% @ 10 ~ 90% RH @25°C |
| Product Category | Board Mount Humidity Sensors |
| Mounting Style | Through Hole |
| RH Range | 1 % to 99 % |
| Supply Voltage - Max | 10 V |
| Minimum Operating Temperature | - 60 C |
| RH Accuracy | +/- 1 % |
| Maximum Operating Temperature | + 140 C |
| Part # Aliases | HPP801A031 |
咨询QQ
热线电话