所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 9V |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4V @ 1A |
| Standard Package | 1 |
| Supplier Device Package | DO-35 |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Power - Max | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm |
| Mounting Type | Through Hole |
| Tolerance | ±5% |
| Other Names | 1086-1056 |
| Package/Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Factory Pack Quantity | 100 |
| Product | Zener Diode |
| Configuration | Single |
| Zener Current | 1 uA |
| Diameter | 2.29 mm |
| Ir - Reverse Current | 1 uA |
| Brand | Microsemi |
| Zz - Zener Impedance | 7 Ohms |
| Voltage Temperature Coefficient | 0.083 %/C |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Pd - Power Dissipation | 500 mW |
| Mounting Style | Through Hole |
| Length | 5.08 mm |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Package / Case | DO-35-2 |
| Maximum Operating Temperature | + 175 C |
| Vf - Forward Voltage | 1.4 V at 1 A |
| RoHS | No |
| Vz - Zener Voltage | 12 V |
咨询QQ
热线电话