所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Operational Amplifiers - Op Amps |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Channels | 1 |
| Common Mode Rejection Ratio (Min) | 70 dB |
| Input Offset Voltage | 6 mV |
| Input Bias Current (Max) | 500 nA |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOP-8 |
| Slew Rate | 0.5 V/us |
| Shutdown | No |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Packaging | Reel |
| Maximum Dual Supply Voltage | +/- 18 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Supply Current | 2.8 mA |
| Technology | Bipolar |
| Voltage Gain dB | 106.02 dB |
| Part # Aliases | KA741DTF_NL |
| Life | Obsolete |
| Manufacturer Type | General Purpose Amplifier |
| Mounting | Surface Mount |
| Rail to Rail | No |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB | 8 |
| Maximum Power Dissipation | 500 |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±18 |
| Maximum Input Bias Current | 0.5@±15V |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Supply Current | 2.8@±15V |
| Typical Voltage Gain | 106.02 |
| Power Supply Type | Dual |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Minimum CMRR | 70 |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Standard Package Name | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Shut Down Support | No |
| Package Length | 5(Max) |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Offset Current | 0.2@±15V |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Maximum Input Offset Voltage | 6@±15V |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Minimum PSRR | 77 |
| Typical Slew Rate | 0.5@±15V |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Current - Output / Channel | 25mA |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Standard Package | 3,000 |
| Current - Input Bias | 80nA |
| Voltage - Input Offset | 2mV |
| Number of Circuits | 1 |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| 供应商器件封装 | 8-SOIC |
| 操作温度 | 0°C ~ 70°C |
| 电路数量 | 1 |
| 电流 - 输入偏置 | 80nA |
| 压摆率 | 0.5 V/µs |
| 电压 - 输入失调 | 2mV |
| 封装/外壳 | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| 电流 - 输出/通道 | 25mA |
| 放大器类型 | General Purpose |
| 电流 - 电源 | 1.5mA |
咨询QQ
热线电话